Esikoinen täytti perjantaina jo 20 vuotta. Sai (taas) lahjasukat. Nämä Owliet, joita tein SSH13-haasteena helmikuulle. Näissä on siis helmiä.
Kuvat ei sitten kerro totuutta langasta. Jaloissa räpsityt piti ottaakin nopeasti, Kuopuksen jaloilla oli kai kiire pois. (Mistä kärsivällisiä neulekuvausmalleja saisi, kun synnyttämällä ei?)
Muistiinpanoissa puikot on 2,5 mm ja 2,75 mm. Olisinko sitten tehnyt alkuresorin ohuemmilla, en enää muista. Tikuttelin näitä muiden projektien ohessa aika kauan. Lanka Araucania Ranco Multy, 101 g. Riittoisa vyyhti, ihan pienet hituset jäi. Ohjeen mukaan tehty paitsi varpaiden kohdalla.
Pääasia taas: saaja hyväksyi.
Kesken on erilaisiin neulomishimoihin erilaisia neuleita.
On ohutta pitsihuivia
– ja paksuhkoa (Vuorelman Veto) sukkaa. SSH13 maaliskuun haasteet on joko ihkulankasukat tai perinnesukat. Nää koittaa olla ainakin perinteisen tyyliset.
Ai niin, kuukausi vaihtui. Saldontynkää…
Tammikuussa valmistunutta 809 g (josta uutta varastoneulontaa 809 g):
Purtti-paita 413 g
Verso-sukat 97 g
Valoa varjoihin -huivi 102 g
Jämälankasukat 96 g
Pöllösukat 101 g
Muu lankaliikenne: myyty 1 057 g!
2013 tähän mennessä neulottu 1 374 g
2013 tähän mennessä muu lankaliikenne – 1 057 g.
Lankalakko siis pitää. On kyllä rahatkin niin finaalissa, että pakkokin. Jos laskut pitää paikkaansa, lakkoa tarvitaan vielä 2 744 g kulutus varastosta, että saisin (hillitysti) ostaa lisää. Onnistuu!
Koko eilisen, 12 tuntia, olin agilitykisoissa talkoilemassa. Johan siinä tuli omia höpönassuja ikävä. Tässä kuva tämänpäiväiseltä ulkoilulta.
Meillä on perinne, että lasten synttäreinä mennään päivänsankarille passaavaan ravintolaan syömään. Ei yleensä kalliisti, vaan kivasti. Perjantaina Esikoisella oli omien kaverien kanssa bileet, mutta tänään menemme syömään, kohta…
Voi miten kiltin näkösesti ne siinä poseeraa.
🙂
Nice dogs.